Who's Who at Court Moor

Teaching Staff

Senior Leadership Team
Mr Paul Jenkins Headteacher
Mr Phil Blagg Deputy Headteacher
Mrs Claudia Beattie Assistant Headteacher
Mr Richard Bolton Assistant Headteacher
Mrs Naomi Metcalfe Assistant Headteacher
Mr Terry McEnroe Assistant Headteacher
Mrs Natalie Milner Head of Pastoral / Designated Safeguarding Lead
Ms Jacqueline Allison Associate SLT Member
Mr Matt Ashford Associate SLT Member
Mr Tim Sandford Director of Intervention and Inclusion / SENCO
Mrs Diane Rothwell Business Manager
Heads of Year
Mrs Samantha Gillard-Jenner Year 7
Mr Jack Murrell Year 8
Mrs Jacquelyn Miller/Mr Tom Baxter Year 9
Miss Christina Hopton Year 10
Mrs Emma Lovegrove Year 11
Teaching Staff
Art
Mrs Antonella Edwards Curriculum Leader
Miss Georgia Sacre  
Miss Lauren Skennerton  
Business Studies
Mr Brandon Van Wyck  
Computing
Mr Dejan Blagojevity Curriculum Leader
Mrs Julia Vale  
Design & Technology
Miss Fiona Behagg  
Mrs Rae-Anne Bowyer  
Mrs Jacquelyn Miller  
Ms Rikki Seddon Curriculum Leader
Mrs Liz Whiting  
Drama
Mr Tom Baxter Curriculum Leader
Mrs Naomi Metcalfe  
English
Mr Jack Coombs  
Mrs Jennifer Douglas Assistant Curriculum Leader
Mrs Kari Francis  
Mrs Samantha Gillard-Jenner  
Ms Caroline Greenaway  
Miss Gemma Hardy  
Mr Terry McEnroe  
Mrs Denise Okas  
Mrs Nikki Skarzynski  
Miss Kirsty Teague Curriculum Leader
Geography
Mrs Amy Celino  
Mr Phil Blagg  
Mr Richard Francis Head of Culture
Miss Anna Grantham  
Mrs Ally Stein Virtual Head of Year
Miss Hayley Woodward Curriculum Leader
History
Miss Hannah Arif  
Mr Laurence Ash  
Mr Alex Murphy Curriculum Leader
Mrs Vicky Smith  
Mr Jack Griffin  
Mathematics
Mrs Claudia Beattie  
Miss Katie Bowler  
Mr Ryan Butcher  
Mrs Helen Capper  
Mr Jonny Pope  
Miss Gemma Harper Curriculum Leader
Miss Charlotte Rollason  
Mr Michael Sims  
Mrs Gemma Staton Assistant Curriculum Leader
Modern Foreign Languages
Ms Jacqueline Allison  
Ms Fi Barringer  
Miss Elena Dobson  
Ms Celine Jouan  
Mrs Emmeline King-Evans  
Mrs Beverley Lilly Joint Curriculum Leader
Mrs Adele Pike Joint Curriculum Leader
Ms Maxie Kirschke  
Music
Mr Matt Ashford Curriculum Leader
Mrs Rebecca Gibbons  
PSHE
Mrs Claire Nash Subject Leader
PE
Mr Rich Bolton  
Mr Dan Hazel Curriculum Leader
Miss Christina Hopton  
Mr Jack Murrell  
Miss Becky Robinson  
Mrs Jane Sankey  
Philosophy, Religion & Ethics
Miss Rachel Hamalienko Curriculum Leader
Mrs Kim Jones  
Science
Mrs Fiona Oehlman  
Mr Mark Cumner  
Mr Sam Dimbylow  
Mrs Simone Heaton  
Mr Daryl Higgs Curriculum Leader
Ms Susan Laird  
Mrs Emma Lovegrove  
Mrs Natalie Milner  
Mr Hamid Rabani  
Mr Richard Wallis  
The Learning Hub
Mrs Nicola Deeley  
The Study Box
Mrs Dyane Clark Head of Intervention

Associate Staff

Administration
Mrs Rachel Buxton Student Welfare Officer (Attendance)
Mrs Sara Collyer Headteacher's PA
Mrs Sarah Davis Finance Officer
Miss Sarah Hore Receptionist
Mrs Arvinder Mankoo Careers & Work Experience Co-ordinator
Mrs Diane Rothwell Business Manager
Mrs Sue Shaw SIMS/Examinations Manager
Mrs Becky Smith Student Welfare Officer (Medical)
Mrs Boni Szal Data and Examinations Assistant
Mr Mark Taylor  Network Manager (IT)
Mrs Natalie Walker Receptionist
Mrs Wendy Wells Finance Assistant
Mrs Kathryn Williams Parent Support Advisor
Mrs Terri Wright Attendance Officer
Catering
Miss Tara Jury Deputy Catering Manager
Mrs Sonja March Deputy Catering Manager
Miss Michelle Meladio Catering Assistant
Mrs Alison Stone Catering Assistant
Mrs Penny Wilson Catering Assistant
Mr Stuart Woodage Head Chef
Counsellors
 
Pastoral
Mrs Linda Keegan Head of Pastoral Support
Ms Sam Palmer Student Support Officer
Science Technicians
Mrs Denise Boulter Science Technician
Mrs Rhonda Fuller Senior Science Technician
Mrs Georgina Sanders Science Technician
Site Team
Mr Jonathan Herbert Caretaker
Mr Darren Murray Caretaker
Mr Derek Smyth Senior Site Manager
Mr Neil Critchell Caretaker
Study Supervisors
Mr Pete Celino Cover Manager
Mrs Satvir Lovell Study Supervisor
Mrs Lisa Quin Study Supervisor
Technicians
Miss Tania Ferreira Food Technician
Miss Chelsea Gaines Library Resource Technician
Mr Alexander Hudson PE Technician
Mr Martin Lee Technology Technician
Mrs Tracy Wells IT Technician
The Learning Hub
Mrs Michelle Chadwick Learning Coach
Ms Melanie Cooper Learning Coach
Mrs Helen Crabb Learning Coach
Mrs Emma Kelly Learning Coach
Mrs Lisa Oldrieve Learning Coach
Mrs Heather Philip Learning Coach
Mrs Emma Sivers Learning Coach
Mrs Kathryn Vaughan Learning Coach
Mrs Janice Vincent Head of The Learning Hub