Activities

The condensed school day which we operate ensures that there is plenty of time for regular extra-curricular activities.  A full list of these activities will be published HERE termly.  Parents and students are encouraged to keep a close eye on these lists and ensure that they plan as many activities as possible into their weekly schedule.  Any list of activities is most likely to include sports, such as netball and football. However, any such list is also likely to include drama, computer coding, parkour, sewing and lots of music activities - so there should be something for everyone!

To the students: Whatever your thing is – GET INVOLVED!  If you don’t know what your thing is yet, go and find it!

  Activity Venue Timings
Monday GCSE Dance (Year 11) Dining Hall 14:30-16:30
Girls Basketball Club (Years 7-8) Sports Hall 14:45-16:00
Boys Cricket (Years 7-8) Field 14:45-16:00
Tennis Club (Years 7-10) Courts 14:45-16:00
Chamber Choir (Years 9-11) MU2 14:30-15:30
Court Moor Singers (Years 9-11) MU1 14:30-15:30
Philosothon (Years 7-11) M6 14:30-15:30
GCSE Business Studies F2 14:45-16:15
GCSE Psychology (Year 10) S8 14:45-16:15
GCSE Statistics (Year 11) F6/M8 14:45-16:00
Tuesday Badminton Club (Years 7-11) Sports Hall 14:45-16:00
FACCTS Christian Union Club - OASIS (Years 7-11) M7 14:30-15:45
Homework Club (Years 7-9) L7 14:30-16:00
Engineering Extra (Years 10-11) S2 14:30-15:45
Jazz Ensemble (Years 7-11) MU2 14:30-15:30
Wednesday Girls Cricket Club (Years 7-11) Field 14:45-15:45
Athletics Club (Years 7-11) Field 14:45-16:00
String Ensemble (Years 7-11) MU1 08:00-08:30
Concert Band (Years 7-11) MU1 14:30-15:30
PRE Catch-up (Year 10) M5 14:30-16:00
A-Level Physics Taster (Year 11) S6 14:30-15:30
Duke of Edingburgh (Year 10) Various (see Mrs Armes) 16:00-17:30
Drama Club (Year 9) Drama Studio 14:45-15:45
Engineering Club (Years 7-9) S2 14:30-15:45
Geography Club (Years 7-8) S8 14:40-15:15
Creative Writing Club (Years 7-11) L5 14:40-15:40
Thursday Boys Cricket (Years 9-10) Sports Hall 14:45-16:00
Judo Club (Years 7-11) Gym 14:45-16:00
Rounders Club (Years 9-10) Field 14:45-16:00
Rounders Club (Years 7-8) Field 14:45-16:00
Tennis Club (Years 7-8) Courts 14:45-16:00
GCSE PRE Drop-in (Years 10-11) M6 14:30-15:30
War Gaming Club (Years 7-11) S6 14:30-15:45
Junior Singers Years (7-11) MU2 14:30-15:30
Science Club (Years 7-10) S8 14:45-15:40 (alternate weeks)
Product Design Catch-up (Year 11) D4 14:30-15:45
KS3 English Drop-in (Years 7-9) L2 14:30-15:30
Geography GCSE Drop-in (Years 10-11) F4 14:45-15:30
Getting Ready for Maths A-level (Years 10-11) M8 14:45-15:30
Poetry Club (Years 7-11) L3 14:40-15:40
Cooking Club (Year 8) F5 14:30-16:00
Sports Studies Coursework Drop-in (Year 10) F7 14:30-15:45
Book Club (Years 7-11) Library 14:40-15:40
Friday Trampolining 1 (Years 7-11) Sports Hall 14:30-15:30
Trampolining 2 (Years 7-11) Sports Hall 15:30-16:30
Athletics Club - Throws (Years7- 11) Gym 14:45-16:00
GCSE PE Revision Drop-ins (Different topics each week) Conference Room 14:45-16:00
Brass Group (Years 7-11) MU1 14:30-15:30
Rock School (Years 7-11) MU2 14:30-16:30
GCSE PRE Drop-in (Years 10-11) M6 14:30-15:30
Grandmaster Chess Teaching (Years 7-11) Conference Room 14:35-15:30
Newspaper Club (Years 7-11) D6 14:40-15:40